В ЕС няма автоматично признаване на университетските дипломи и в много случаи може да ти се наложи да преминеш национална процедура на признаване на твоята академична степен или диплома.
Признаване на придобитото висше образование в чуждестранни висши училища се извършва с цел достъп до по-нататъшно обучение в системата на висшето образование, до обучение за повишаване на квалификацията и до докторантура, улесняване на достъпа до пазара на труда, както и за други цели, когато заявителят има правен интерес. Всяка държава определя политиката и процедурата за академично признаване на чужди образователни документи. Страните-членки на ЕС се придържат към основните насоки и политики на общността.
Когато признаването на висше образование се извършва с цел продължаване на образованието, орган по признаване е висшето училище, в което лицето желае да продължи образованието си. В този случай следва да се обърнеш към даденото висше училище за допълнителна информация по процедурата, която да следваш при признаването.
В случай че желаеш да получиш признаване с цел различна от продължаване на образованието ти в България, то тогава трябва да следваш процедурата за признаване на Националния център за информация и документация /НАЦИД/.
Мрежата от Национални информационни центрове за академично признаване и мобилност ENIC-NARIC е създадена с цел установяване на сътрудничество в сферата на признаването на дипломи и периоди на обучение между държавите от Европейската Икономическа Зона и държавите, ратифицирали Конвенцията за признаване на квалификациите, отнасящи се до висшето образование в Европейския регион (Ратифицирана със закон, ДВ, бр. 25 от 28.03.2000 г.), наричана за краткост Лисабонската конвенция.
НАЦИД изпълнява функциите на Национален информационен център за академично признаване и мобилност по смисъла на чл. IX.2 от Лисабонската конвенция.
Право на признаване имат български граждани, чужденци и лица със статут на бежанци, които са се обучавали във висши училища, създадени и функциониращи по законоустановения ред в страната, в която е придобито висшето образование.
Придобито висше образование в чуждестранно висше училище се удостоверява с диплома или с друг аналогичен документ, издаден от образователна институция, призната от компетентен държавен орган за част от системата на светското висше образование на съответната държава.
Лицата, желаещи признаване в НАЦИД на висше образование, придобито в чуждестранни висши училища, представят във фронт офиса на НАЦИД следните документи:
Документите по т. 2 и 3, с изключение на европейското дипломно приложение, се легализират, превеждат и заверяват в съответствие с разпоредбите на международните договори на Република България с държавата, в която са издадени, а при липса на такива разпоредби - по общия ред за легализациите, преводите и заверките на документи и други книжа.
Преводите на легализираните и заверени документи по т.2 и 3 следва да имат консулска заверка на Министерството на външните работи на Република България.
За да бъдат приети за легализиране от Министерство на външните работи документите, които са ти били издадени в чужбина, те трябва да са снабдени с така наречения „апостил”, който се поставя в издаваща държава. Ако дадената държава не е страна по Хагската конвенция, по силата на която тези документи се заверяват с апостил, или не могат да бъдат снабдени с апостил поради друга причина, за да произведат действие на територията на България, те трябва да бъдат удостоверени (легализирани) съгласно общоприетата процедура — да са заверени от Министерството на външните работи на издаващата държава, след което — легализирани от българското дипломатическо или консулско представителство в тази държава или акредитирани за нея. Българското министерство на външните работи може да откаже да легализира документ, ако апостилът не е в оригинал (например е фотокопие).
« към Образование